Terahertz Radar Imaging Based on Time-domain Spectroscopy
DOI: 10.12000/JR14125 CSTR: 32380.14.JR14125
  • Received Date: 2014-11-02
  • Rev Recd Date: 2015-01-30
  • Publish Date: 2015-04-28
  • This study uses time domain terahertz radar system to discuss systematic imaging studies on the scaled models based on the improved Back-Projection(BP) algorithm. We image the scaled models with different shapes and are able to distinguish spatial gaps as small as 6 mm. TheTheoretical calculation predicts that the lateral resolution and the axial resolution can be as high as 0.125 mm. Center enhancement and background rings caused by the algorithm in the imaging results are also qualitatively analyzed and are proposed methods to overcome this problem.
  • loading
  • [1]
    [2]
    [3]
    [4]
    [5]
    [6]
    [7]
    [8]
    [9]
    [10]
    [11]
    [12]
    DeMartinis G B, Coulombe M J, Horgan T M, et al.. A 240 GHz polarimetric compact range for scale model RCS Measurements[C]. Antenna Measurements Techniques Association (AMTA), Atlanta, Georgia, USA, 2010::3-8.
    [13]
    Dengler R J, Cooper K B, Chattopadhyay G, et al.. 600 GHz imaging radar with 2 cm range resolution[C]. IEEE/MTT-S International Microwave Symposium. Digest, Honolulu, HL, 2007: 1371-1374.
    [14]
    Chattopadhyay G, Cooper K B, Dengler R, et al.. A 600 GHz imaging radar for contraband detection[C]. International Symposium on Space Terahertz Technology 19th, Groningen, Netherlands, 2008: 300-303.